تحصیل در انگلیس با مدرک فوق دیپلم

تحصیل در انگلیس با مدرک فوق دیپلم

اگر علاقمند به مهاجرت تحصیلی در خارج از کشور هستید اما مدرک دانشگاهی ندارید، خبر خوبی برایتان داریم. اخذ پذیرش برای تحصیل در انگلیس با مدرک فوق دیپلم ممکن است.

چگونه؟ در این مقاله شما را از تمام شرایط تحصیل در انگلیس آگاه می کنیم و مراحل اخذ پذیرش و مدارک مورد نیاز را به طور کامل توضیح می دهیم. در انتها نیز آسان ترین رشته های تحصیلی در انگلستان را معرفی می کنیم. همراه ما بمانید.

شرایط تحصیل در انگلیس با مدرک فوق دیپلم

اکثر دانشجویان بین الملل سه سال اولیۀ خود را به تحصیل در مقطع کارشناسی یا آمادگی برای تحصیل در مقاطع بالاتر می گذرانند. معمولا دوره های تحصیلی در این مقاطع شامل ترکیبی از سمینارها، کارگاه ها و سخنرانی های مرتبط با رشتۀ مورد نظر هر دانشجو است.

عموما شرکت در سخنرانی ها اختیاری است و هر دانشجو می تواند بر اساس علاقۀ خود در یک یا چند تا از آن ها شرکت کند. از طرفی دیگر دورۀ تحصیلی بعضی از رشته ها مانند علوم و مهندسی ممکن است تا چهار سال طول بکشد که یک سال آن به کارآموزی در حوزۀ تحصیلی هر فرد می گذرد.

البته اگر می خواهید تحصیلات خود را زودتر تموم کنید و مشغول به کار شوید، می توانید با انتخاب دورۀ معرفی به استاد زمان تحصیلات خود را به دو سال کاهش دهید.

علاوه بر این ها می توانید دورۀ سه سالۀ تحصیل در انگلیس با مدرک فوق دیپلم را به دو رشتۀ متفاوت اختصاص دهید. یعنی دورۀ های متنوعی را بگذرانید تا پس از فارغ التحصیلی گزینه های شغلی بیشتری برای انتخاب داشته باشید.

تحصیل در انگلیس با مدرک فوق دیپلم

چگونه برای تحصیل در انگلیس با مدرک فوق دیپلم درخواست دهیم؟

اخذ پذیرش با مدرک فوق دیپلم بسیار ساده است. به راحتی می توانید دوره های تحصیلی مورد نظر خود را به کمک سرویس پذیرش دانشگاه‌ها و کالج‌ها (UCAS) انتخاب کنید و با پرداخت هزینۀ کمی مراحل آن را که در زیر آمده است، طی کنید.

1. در UCAS ثبت نام کنید

به وب سایت اصلی UCAS بروید و فرم پذیرش را پر کنید. سپس اعلامیۀ شخصی خود را بنویسید. یعنی متنی می نویسید و در آن علل علاقمندی خود به دورۀ مورد نظر را بیان می کنید. این اعلامیه تنها شانس شما برای ابراز خود و برتری نسبت به دیگر متقاضیان است.

علاوه بر این می توانید دربارۀ تجارب زندگی خود، مهارت هایی که دارید و دستاوردهایی که تا به حال کسب کرده اید، بنویسید. در ادامه نامه ای از استاد یا معلم خود بگیرید که توانایی شما برای شرکت در آن دوره را تایید می کند.

تمام این کارها به شما کمک می کند تا رزومۀ قوی تری نسبت به دیگر متقاضیان برای خود بسازید و شانس قبولی خود را بالا ببرید.

2. زمان بندی پذیرش را در نظر بگیرید

هر موسسه زمان بندی ویژه ای برای ارسال مدارک در اختیار متقاضیان قرار می دهند. مواظب باشید که در زمان بندی مناسب مدارک خود را بفرستید. در مجموع در طول سال متناسب با هر موسسه چهار بار مهلت ارسال مدارک خود را دارید:

 • اکتبر_ برای شرکت در دورۀ دانشگاه های آکسفورد و کمبریج یا برای بیشتر کلاس های پزشکی، دامپزشکی یا علوم و دندانپزشکی
 • 15 ژانویه_ برای بیشتر دوره های کارشناسی
 • مارس_ برای بعضی از دوره های هنر و طراحی
 • 30 ژوئن_ آخرین مهلت برای بیشتر دوره های کارشناسی

مدارکی که بعد از آخرین مهلت مشخص شده ارسال شوند، مستقیما در بخش «اضافات» قرار می گیرند و به عنوان گزینه های آخر ممکن است به آن ها نگاه کنند.

اگرچه بعد از پایان مهلت در ژانویه می توانید تا 30 ژوئن مدارک خود را بفرستید، اما بهتر است هر چه سریع تر اقدام کنید و کار را در لحظۀ آخر انجام ندهید. در این صورت زمان کافی برای گرفتن ویزا و رزرو بلیط و اقامتگاه خواهید داشت.

همچنین بخوانید: میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی انگلستان

3. دریافت پیشنهاد از موسسۀ مورد نظر

در نهایت اگر مورد مقبولیت واقع شده بودید، UCAS با شما تماس می گیرد و پیشنهادهای دریافتی را اعلام می کند. در این حالت دو پیشنهاد متفاوت خواهید داشت:

 1. اگر موسسۀ مربوطه بدون قید و شرط (unconditional) شما را قبول کند، یعنی جای شما در دورۀ پیشنهادی امن است و می توانید با خیال راحت اقدام کنید.
 2. پیشنهاد conditional یعنی تا وقتی که نتایج خاصی را در تحصیلات حاضر خود و آزمون های زبان انگلیسی بدست آورید، پیشنهاد آن ها پا برجا خواهد ماند. در غیر این صورت رد می شوید.

البته سرویس UCAS محدودیت های فراوانی دارد. برای مثال تا بیش از 5 دورۀ تحصیلی نمی توانید انتخاب کنید. در نهایت نیز باید جداگانه برای دانشگاه مورد نظر خود اقدام کنید.

با توجه به این که مدارک مورد نیاز هر دانشگاه براساس قوانین آن ممکن است متفاوت باشد، به شما توصیه می کنیم که برای آگاهی از روند دانشگاه مورد نظر خود از متخصصان ما مشاوره بگیرید.

آن ها می توانند شرایط شما را بررسی کنند و تمام گزینه های در دسترس را معرفی کنند تا بتوانید انتخاب آگاهانه تری داشته باشید.

آسان ترین رشته ها برای تحصیل در انگلیس با مدرک فوق دیپلم

شرایط تحصیل در انگلیس با مدرک فوق دیپلم

آیا تا به حال فکر کرده اید چه رشته هایی برای تحصیل در انگلستان مناسب هستند؟ یعنی رشته ای که مجبور نباشید علاوه بر شرکت در کلاس های آموزشی تمام هفتۀ خود را به تمرین و درس خواندن مشغول باشید. اگر به دنبال چنین رشته ای می گردید در ادامه تعدادی از آن ها را به شما معرفی می کنیم:

 • مطالعه شبکه های اجتماعی (Media studies)
 • مدیریت ضیافت(Hospitality management)
 • ادبیات انگلیسی (English literature)
 • آموزش و تدریس (Education)
 • موسیقی (Music)
 • طراحی گرفیک (Graphic design)
 • فلسفه (Philosophy)
 • مردم شناسی (Anthropology)
 • نوشتار خلاقانه (Creative writing)
 • آرایشگری (Make up)
 • هنرهای حماسی (Liberal arts)

اگر می خواهید یکی از این رشته ها را برای تحصیل انتخاب کنید، بهتر است سراغ مبحثی بروید که بیشترین علاقه و استعداد را در آن دارید. بدین ترتیب می توانید آینده خود را با رشته ای گره بزنید که از کار کردن در آن لذت می برید.

سخن نهایی

بسیاری تصور می کنند که مهاجرت تحصیلی یعنی طی کردن مراحل بسیار سخت و طاقت فرسا برای اخذ پذیرش. اما این طور نیست. اگر شما آگاهانه اقدام کنید و از افراد باتجربه و متخصص در این زمینه کمک بگیرید، راه آسانی را در پیش خواهید داشت.

ضمن اینکه اگر مدرک دانشگاهی ندارید می توانید تحصیل در انگلیس با مدرک فوق دیپلم را انتخاب کنید. دانشگاه های انگلستان از دانشجویانی که می خواهند اهداف تحصیلی خود را در بهترین موسسه ها دنبال کنند، استقبال خواهند کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ شرایط تحصیل در کشورهای مختلف و نحوۀ اخذ پذیرش به صفحات تلگرام یا اینستاگرام ما مراجعه کنید.

سوالات متداول

در ادامه به تعدادی از سوالات رایج در این باره پاسخ می دهیم.

آیا مدرک فوق دیپلم در انگلیس قابل قبول است؟

در انگلیس مدرک فوق دیپلم وجود ندارد و تنها مدارک مقاطع پایین تر یا بالاتر مورد قبول واقع می شود.

مدرک فوق دیپلم در انگلیس با چه مدرکی برابر است؟

با مدرک HNC انگلیس یا همان سال اول مقطع لیسانس برابری می کند. البته در صورتی که از موسسۀ معتبر و مورد قبول انگلیس اخذ شود.

آیا با مدرک فوق دیپلم می توان در انگلیس در مقطع ارشد تحصیل کرد؟

خیر. برای پذیرش در مقطع ارشد در دانشگاه های انگلیس تنها می توانید با ارائۀ مدرک لیسانس اقدام کنید.

با مدرک فوق دیپلم در رشتۀ زبان انگلیسی چه کاری می توان انجام داد؟

فارغ التحصیلان در رشتۀ زبان انگلیسی می توانند به عنوان نمایندۀ فروش، دستیار اجرایی و دستیار معلم مشغول به کار شوند.

آیا مدارک انگلیس بهتر از مدارک آمریکا است؟

دانشگاه های انگلیس دوره های متنوعی را برای هر رشته ارائه می دهند در حالی که دوره های تحصیلی آمریکا ثابت هستند. همچنین طول دوره های تحصیلی انگلیس بسیار کوتاه تر از آمریکا است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *